Chata Bursztyniarza
2010-11-16

Do tej pory przedstawiliśmy Wam sylwetki dwóch z czterech budynków powstających na terenie Faktorii. Omawialiśmy „Chatę Wodza”, w której wyeksponowane będą przedmioty o wartości historycznej oraz ich repliki, i „Halę Targową”, w której odbywać się będą „spotkania z archeologią”. Teraz chcielibyśmy przedstawić kolejny obiekt: „Chatę Bursztyniarza”. Jest to budynek rekonstruowany na podstawie wiedzy historycznej i archeologicznej dotyczącej osad istniejących w okresie wpływów rzymskich na naszych terenach.

Mając na uwadze dawne miejscowe tradycje, jak też odkrycia na cmentarzyskach wielu kolii bursztynowych oraz importów rzymskich, szczególnie z II i III w. n.e., możemy przypuszczać, że we współczesnych im osadach rozwijała się lokalna wytwórczość bursztynnicza, nastawiona na wewnętrzna i dalekosiężną wymianę. („Z bursztynem przez tysiąclecia”, Elżbieta Chojińska-Bochdan Barbara Kosmowska-Ceranowicz)

Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć Wam zajęcia bursztyniarza poprzez rekonstrukcje jego miejsca pracy, narzędzi jakich używał i przedmiotów jakie wychodziły spod jego sprawnej ręki. Do chaty będzie można wejść i bezpośrednio przyjrzeć się całemu wyposażeniu. Zupełnie tak jakbyśmy stawali się świadkami ówczesnego codziennego życia rzemieślnika. W czasie wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenach pruszczańskich odnaleziono wiele pięknej bursztynowej biżuterii, co świadczy o niezwykłych zdolnościach lokalnych bursztyniarzy:

W drugiej połowie II wieku, dzięki zapotrzebowaniu na gotowe ozdoby, zarówno w prowincjach rzymskich, jak i w Barbaricum w zachodniej Litwie, na Sambii i na Pomorzu. Powstawały tam piękne, profesjonalnie wykonane wisiory oraz kolie z paciorków tarczowatych i tzw. „ósemkowatych”, obrabianych na tokarce. Formy ósemkowate świadczą o dobrym opanowaniu warsztatu i dużych umiejętnościach bursztynnika. […] Układały się one na szyi koncentrycznie i tworzyły piękne kolie. […] Przynosiły one wielokrotnie większy dochód aniżeli zbyt surowca i stanowiły pożądany ekwiwalent za liczne i różnorodne luksusowe wyroby. Wymiana ta inspirowała postęp w rodzimej wytwórczości i sprzyjała bogaceniu się miejscowej ludności. („Z bursztynem przez tysiąclecia , Elżbieta Chojińska-Bochdan Barbara Kosmowska-Ceranowicz).

źródło fotografii: zbiory Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Fot. G. Goszczyńska

 

„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego"

 

Udostępnij: 
Facebook Twitter Śledzik Wykop
Biuletyn Informacji Publicznej

Zobacz:

 

Partnerzy:

  

 

                   

         

 

 

 

 

Zadzwoń do nas
(0 58)  682 32 07