Kolejne wieści z Faktorii
2010-12-17

Tym razem udaliśmy się na plac budowy aby porozmawiać z Panią Moniką Szycą, która jest Kierownikiem Budowy.

CKiS: Dzień dobry, dziękujemy, że zgodziła się Pani na spotkanie i pomimo tak wielu obowiązków znalazła Pani  dla nas chwilkę.
Monika Szyca: Dzień dobry. Bardzo mi miło, że są Państwo zainteresowani naszą pracą z chęcią odpowiem na wszystkie pytania.

CKiS: Budowa Faktorii nie jest chyba zwykłym przedsięwzięciem, takie obiekty nie powstają przecież codziennie. Czy jest to Pani pierwsze tego typu wyzwanie zawodowe, czy uczestniczyła Pani już w podobnych projektach? A jeśli tak to jakich?
M. S.: Z pewnością jest to wyjątkowe przedsięwzięcie i zgadzam się, że jest to obiekt unikatowy szczególnie w skali województwa. Nie jest to jednak pierwsze, moje tego typu doświadczenie. Nadzorowałam montaż zabytkowej, drewnianej Chałupy ze Złotnik w parku etnograficznym  w Tokarni, który jest częścią Muzeum Wsi Kieleckiej. Natomiast firma TB Invest realizowała szereg projektów związanych z historycznymi rekonstrukcjami, brała na przykład  udział w budowie skansenu w Biskupinie,  muzeum w Toruniu czy ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Nasza firma chętnie podejmuje  takie wyzwania, a nawet ich poszukuje. Ponieważ uważamy, że są to prestiżowe projekty, nowatorskie pomysły i unikalne koncepcje, których chcemy być częścią. Za projekt Muzeum archeologicznego w Biskupinie firma Tb Invest została wyróżniona nagrodą  „Budowa na medal Pomorza i Kujaw 2006”. Dlatego myślę, że Pruszczanie mogą być spokojni o jakość naszych usług.

CKiS: Czy mogłaby Pani wytłumaczyć pokrótce jak wygląda proces budowania takich obiektów?
M. S.: Podstawy są podobne jak przy standardowej budowie  obiektów drewnianych tzn. wykonuje się fundamenty,  tutaj sumikową konstrukcję ścian, więźbę dachową. Jednak we wszystkich tych elementach „ukrywamy „warstwy izolacyjne, zderzamy tu nowe technologie z tradycyjnymi do budowy obiektów drewnianych. Diabeł tkwi w szczegółach to one są  najtrudniejszymi i najbardziej odróżniającymi elementami tego typu budowy. Wykończenie to ręczna robota, nie możemy pozwolić sobie na użycie elektro narzędzi czy gotowych elementów. Cała konstrukcja drewniana budynku i palisada były wykonywane w  stolarni z ręczną obróbką, dopiero później zostały przetransportowane na plac budowy i tutaj zmontowane. Obróbka ręczna drewna bezpośrednio na placu budowy byłaby bardzo utrudniona dlatego takie rozwiązania są w takim przypadku najlepsze. Trzeba jednak zaznaczyć, że wszystkie elementy były nadzorowane i konsultowane  z inwestorem i architektem, zawsze staramy się omawiać każdy etap budowy z zleceniodawcą tak aby wypracować wspólną wizję i kierunek działań.

CKiS: Z jakimi trudnościami boryka się Pani w związku ze specyfiką takiej budowy, które nie zdarzają się w przypadku budowy np. budynków mieszkalnych?
M. S.: Trudnością było na przykład przygotowanie i nastawienie stolarzy na specyfikę pracy obróbki ręcznej, przecież zawsze mówi się, że wszystko powinno być równo, prosto i według wzoru.  A tutaj chodziło nam o efekt postarzenia i niedoskonałości, o to żeby zwiedzający nie odczuli tego, że jest to nowy obiekt.  Każdej belce trzeba było nadać indywidualny „charakter”.
Ponadto trudności wiążą się obecnie z pogodą, która nas nie rozpieszcza, jednakże wszystkie prace ziemne, fundamentowe  zostały ukończone przed zimą, obecnie jesteśmy na półmetku i dołożymy wszelkich starań aby wszystko zostało ukończone w terminie.

CKiS: Jak Pani, jako osoba patrząca na projekt z trochę innej perspektywy, ocenia pomysł stworzenia takiego miejsca jak Faktoria?
M. S.: Uważam, że jest to bardzo ciekawy projekt, i że takie miejsca jak to są bardzo potrzebne. Zauważyłam, że w Pruszczu Gdańskim prowadzony jest szereg inwestycji zarówno tych dotyczących infrastruktury czy rozbudowy osiedli ale również takich jak Faktoria, parki czy rozbudowa CKiS. Osobiście uważam, że drogi czy autostrady są jak najbardziej potrzebne ale warto jest ponadto organizować przestrzeń miejską tak aby jej mieszkańcy mieli gdzie się udać w czasie wolnym.  Warto  inwestować w takie miejsca, które służą nie tylko temu żeby odpocząć i się zrelaksować ale też poznać historię i nauczyć się czegoś nowego, właśnie takie jak Faktoria.

CKiS: Czy spotyka się Pani z zainteresowaniem mieszkańców budową czy zdarza się, że kręcą się tu jacyś ciekawscy?
M. S.: Spotykamy się z bardzo dużym zainteresowanie mieszkańców, szczególnie tych którzy na co dzień korzystają z Nadbałtyckiego Parku Kulturowego. Wszyscy z zaciekawienie pytają co będzie można tu zobaczyć i jak będzie wyglądał obiekt po ukończeniu. Są to wyłącznie pozytywne sygnały i zapytania. Co więcej nasi współpracownicy oraz osoby, które są w różny sposób związane z firmą, również pytają z zaciekawienie o projekt, są pełni podziwu dla tej inicjatywy i gospodarności miasta, które pozyskało na ten cel fundusze z Unii Europejskiej.

CKiS: Serdecznie dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów w realizacji projektu.
M. S.: Dziękuję bardzo.

 

„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego"

 

 

Udostępnij: 
Facebook Twitter Śledzik Wykop
Biuletyn Informacji Publicznej

Zobacz:

 

Partnerzy:

  

 

                   

         

 

 

 

 

Zadzwoń do nas
(0 58)  682 32 07