Szkoła na Bursztynowym Szlaku
2011-05-15

Na początku 2011 roku uczniowie klas I-III Zespołu Szkół nr 4  przystąpili do Międzynarodowego Konkursu organizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników i ubiegają się o tytuł  „Szkoły na Bursztynowym Szlaku". Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o bursztynie - jego walorach, znaczeniu dla rozwoju kultury, sztuki, nauki, jego nierozerwalnych związkach z przyrodą i wpływie na historię miast leżących na Szlaku Bursztynowym.  Nauczyciele: Katarzyna Morawska, Joanna Krawiec, Anna Kocel, Jolanta Czyżewska, Daria Kwiatkowska,  Jadwiga Cholewa, Ewa Marcinkowska aktywnie zaangażowali się  w realizację tego przedsięwzięcia. Koordynatorem konkursu jest Anna Kocel.

Po opracowaniu programu działań i zgłoszeniu uczestnictwa przystąpiono do realizacji zadań.
Od chwili przystąpienia do konkursu czynna była ogólnodostępna wystawa  pt. „Tajemnice bursztynu”. Wszyscy odwiedzający wystawę mogli się dowiedzieć jak powstał bursztyn, jakie są sposoby pozyskania go,  jakie ma zastosowanie i co to jest inkluzja oraz co to jest Faktoria Rzymska i jak przebiegał Szlak Bursztynowy. Te same ciekawostki oraz bieżące informacje o konkursie „Szkoła na Bursztynowym Szlaku” można było uzyskać ze szkolnej strony internetowej /www.zs4pruszcz.info/index.php/na-bursztynowym-szlaku/. Wystawa była  urozmaiceniem przerw bo również wtedy była tłumnie odwiedzana. Częstymi gośćmi byli także rodzice przychodzący po dzieci.

W ramach tego konkursu uczniowie rywalizowali również między sobą w różnych konkursach tematycznych.
Pierwszym, który został ogłoszony to konkurs plastyczny dla rodzin pt. „Historia w kropli bursztynu”. Technika i forma prac była dowolna. Poziom prac przeszedł najśmielsze oczekiwania i komisja konkursowa miała problem z rozstrzygnięciem go. Dlatego też przyznała po trzy równorzędne I, II i II miejsca.  I miejsce równorzędnie: Patrycja Nowaczyk kl. I a, Nikola i Filip Tatarek kl. II a, Emilia Andrzejewska kl. III b; II miejsce równorzędnie: Joanna Grabowska kl. I c, Martyna Olko kl. II a, Artur Wierciszewski kl. II a; III miejsce równorzędnie: Julia i Kacper Sabatowscy kl. I a, 0 b, Pola Rojek kl. I d, Ola Dalecka kl. II a. Gratulujemy wszystkim laureatom i ich rodzinom.

Szkolny Zespół „Iskierki" pod kierownictwem pani Katarzyny Morawskiej wziął udział w  VII Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Marynistycznej pt. „Wśród morskich fal", który odbył się 30 marca 2011 roku w Zespole Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego Nr 1 w Gdańsku Sobieszewie i zajął  I miejsce w kategorii zespołów klas I - III, a Patrycja Nowaczyk zajęła II miejsce w kategorii solista klas I – III oraz otrzymała nagrodę specjalną Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. Sukces jest tym większy, gdyż poziom konkursu był bardzo wysoki. GRATULUJEMY!!!

15 kwietnia 2011 roku odbył się również w Zespole Szkół nr 4 Konkurs Piosenki „Skarby morza". Uczniowie klas  0 - III zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, występując w zespołach i jako soliści. A oto wyniki konkursu:
Kategoria Zespoły: I miejsce:   klasa III A;  II miejsce:  klasa II B; III miejsce:  klasa I D          Kategoria Soliści:  I miejsce:Natalia Piechocińska O B;  II miejsce: Patrycja Nowaczyk I A;          III miejsce: II A Ola Dalecka III i B Hanna Prill – Depta.

Uczniowie pogłębiali również swoją wiedzę o bursztynie na specjalnie zorganizowanych lekcjach tematycznych prowadzonych przez panią Annę Kocel. Wysłuchały opowiadania pt. „Opowieść o bursztynie”, które wyjaśniło jak powstał bursztyn bałtycki. Zwiedzały szkolną wystawę wyjaśniającą tajemnice bursztynu. Wykonywały doświadczenia fizyczne. W wodzie czystej i w wodzie osolonej sprawdzały autentyczność bursztynu i dowiedziały się, że prawdziwy bursztyn w słonej wodzie pływa, a w czystej tonie. Dowiedziały się, że bursztyn pali się jasnym płomieniem i wydziela przyjemną woń oraz to, że od wieków był wykorzystywany jako kadzidło w obrzędach religijnych. Nie każdy wie, że w kadzidle używanym w kościele katolickim podczas różnych obrzędów znajdują się okruchy bursztynu i to one wydzielają charakterystyczną woń. Dzieci oglądały również inkluzje przez szkło powiększające. Zapoznały się z produktami leczniczymi wyprodukowanymi na bazie bursztynu. Te nietypowe lekcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Chętnie uczestniczyli w doświadczeniach fizycznych, zadawali dużo pytań i z zainteresowaniem słuchali opowieści o bursztynie.

Poza lekcjami edukacyjnymi uczniowie zdobywali wiadomości o bursztynie u samego źródła, czyli w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Tam zwiedzały z przewodnikiem ekspozycje, przyglądały się pracy bursztynnika w warsztacie bursztynniczym. Obejrzały prezentację multimedialną o tym jak powstał bursztyn oraz jak powstają inkluzję. Dzieci najbardziej zachwycił najcenniejszy okaz – inkluzją zawierającą jaszczurkę.
W ramach konkursu „Szkoła na Bursztynowym Szlaku” uczniowie kl. I a, II a, III a i III b dnia 09.05.2011 r.  udali się na pieszą wycieczkę szlakiem Via Ambra do Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego Faktoria w Pruszczu Gdańskim. Trasa liczyła ok. 4 km w jedną stronę, ale opłaciło się ponosić trudy marszu. Na dzieci czekało wiele atrakcji. Wspaniale wyposażony plac inspirował do pomysłowych zabaw nie tylko dzieci, ale również panie wychowawczynie.

Punktualnie o godz. 10:30 do dzieci przyszedł Pan Burmistrz Janusz Wróbel z przewodniczką i zaprosił wszystkich do zwiedzania, jeszcze nieczynnej, rekonstruowanej Faktorii Rzymskiej. Mimo, że trwają jeszcze prace budowlane nasi uczniowie mieli zaszczyt zwiedzać tą starożytną osadę jako pierwsi.
Pani przewodnik opowiadała dzieciom o osadzie handlowej sprzed wieków, która znajdowała się na terenach obecnego Pruszcza Gdańskiego, o ludziach tu żyjących i o Szlaku Bursztynowym, który tędy przebiegał. Ponieważ za dwa dni miał się odbyć konkurs wiedzy o bursztynie dzieci miały do pani przewodniczki i do Pana Burmistrza mnóstwo pytań. Pytania były trudne i zaskakujące. A ponieważ Pan Burmistrz od początku sprawuje patronat nad powstawaniem Parku Kulturowego i jest to jego „oczko w głowie”, nie dał się zaskoczyć i świetnie sobie poradził udzielając cierpliwie  wyczerpujących odpowiedzi.

Wycieczka była mecząca i ciężko było wrócić do szkoły, ale lody w drodze powrotnej dodały dzieciom sił.

Dnia 11.05.2011 r. odbył się również konkurs wiedzy pt. „ Na Bursztynowym Szlaku”, który był podsumowaniem różnych przedsięwzięć edukacyjnych, mających na celu poszerzanie wiedzy o bursztynie i  Szlaku Bursztynowym. Konkurs był bardzo trudny i wymagał wiele wysiłku. Dzieci wcześniej dostały aż 75  zagadnień do opracowania, na które musiały znaleźć odpowiedzi, co nie było wcale łatwe. W przygotowaniach do konkursu zaangażowane były nierzadko całe rodziny. W ten to oto sposób nie tylko dzieci zdobyły nowe wiadomości, ale również ich najbliżsi.
W konkursie wiedzowym I miejsce zajęła Ola Bilicka z kl. III b, II miejsce Zuzia Senejko z kl. II b i III miejsce Maja Makar z kl. II c. Gratulujemy laureatom.
Wszystkie nagrody dla laureatów i uczestników poszczególnych konkursów ufundowała Rada   Rodziców z funduszu uczniowskiego działająca przy Zespole Szkół nr 4 w Pruszczu Gdańskim.
W ramach konkursu będzie jeszcze przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów kl I-III pod kierownictwem pani Joanny Krawiec pt. „Jurata Królowa Bałtyku”. Przedstawienie to obejrzą uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki.
Dzieci pojadą również na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku na lekcje muzealne. Na ulicy Mariackiej będą oglądały wyroby gdańskich bursztynników. W kościele p. w. św. Brygidy obejrzą bursztynowy ołtarz.
Udział w konkursie „Szkoła na Bursztynowym Szlaku” poszerzył wiadomości o bursztynie, jego walorach i ogromnym wpływie na kulturę, sztukę i naukę nie tylko uczniom, ale i ich rodzinom oraz nauczycielom.  Wierzymy, że szkole uda się zdobyć tytuł „Szkoły na Bursztynowym Szlaku” co przyczyni się do promowania placówki oraz naszego miasta i jego walorów.

zobacz fotogalerię

Opracowała Anna Kocel – koordynator konkursu       

 

„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego"

Udostępnij: 
Facebook Twitter Śledzik Wykop
Biuletyn Informacji Publicznej

Zobacz:

 

Partnerzy:

  

 

                   

         

 

 

 

 

Zadzwoń do nas
(0 58)  682 32 07