Wielkie otwarcie już wkrótce!
2011-07-04

Genesis Klassik, walki gladiatorów i płomienne igrzyska czyli otwarcie Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim.

W piątek 22 lipca, w Pruszczu Gdańskim, nastąpi oficjalne otwarcie Rekonstrukcji Osady Handlowej z okresu wpływów rzymskich, którego główną gwiazdą będzie Ray Wilson & Berlin Symphony Ensemble w projekcie Genesis Klassik.

Rekonstrukcja Faktorii Osady Handlowej i szlaku bursztynowego z okresu wpływów rzymskich to wydarzenie bezprecedensowe w skali kraju, które ukazuje historyczne związki  terenów dzisiejszego Pruszcza Gdańskiego z kulturą starożytnego Rzymu.
Celem inwestycji w rekonstrukcję obiektu jest upowszechnienie faktu, iż w I-V w n.e  przez Pruszcz Gdański przebiegał szlak bursztynowy. Wykopaliska archeologiczne prowadzone na terenie miasta od ok. 100 lat  pozwoliły stwierdzić, iż już najdawniejsi mieszkańcy terenów dzisiejszego Pruszcza  mieli kontakty  z Imperium Romanum.

W otwartej siedzibie Faktorii, która jest jedyną tego typu placówką w kraju, będzie można zobaczyć zrekonstruowane domostwa z tamtych czasów. Na powierzchni 1,5 ha znajdują się cztery budowle drewniane: chata Wodza, hala targowa, chata Kowla, chata Bursztyniarza. Zwiedzający Faktorię będą  mogli  „przenieść się” w czasy, kiedy Rzymianie przybywali po bursztyn na wybrzeże Bałtyku.

Otwarcie Faktorii jest  uhonorowaniem wieloletniej pracy władz miasta i regionu nad projektem współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który pokrył prawie 5 mln PLN  kosztów inwestycji, resztę czyli ok 3 mln PLN stanowi wkład miasta Pruszcz Gdański. Działalność placówki będzie miała pozytywny wpływ na powstawanie nowych usług agroturystycznych, co jest szczególnie ważne w Powiecie Gdańskim sąsiadującym bezpośrednio z aglomeracją trójmiejską. Z punktu widzenia rozwoju całego regionu realizacja projektu  zwiększa atrakcyjność kulturalną i turystyczną Pomorza poprzez promocję dziedzictwa kulturowego basenu Morza Bałtyckiego. Organizacja imprez kulturalnych, targów regionalnych, wystaw i happeningów na terenie Faktorii, pozwoli również na promocję ośrodka wspierającego tradycyjne dziedziny gospodarki  takie jak: wyrobów z bursztynu, produkcji miodu i skór.


W ramach wielkiego otwarcia od godziny 17.00 na terenie Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego Faktoria, przy ulicy Zastawnej, co godzinę odbywać się będzie inna atrakcja historycznie związana z  epoką  pod nazwą Ludus Ignis - Płomienne Igrzyska. Wszyscy goście świętujący otwarcie Faktorii będą mogli zwiedzić zrekonstruowane budynki a następnie co godzinę oglądać następujące pokazy: ogniowego pyłu bursztynowego, musztry i uzbrojenia legionu rzymskiego, woltyżerki i jazdy kaskaderskiej kawalerii rzymskiej w wykonaniu Turma Legionu XXI Rapax. Ostatnim pokazem będzie pokaz walki gladiatorów.
O godzinie  21.30 rozpocznie się koncert Raya Wilsona w towarzystwie  Berlin Symphony Ensemble z projektem Genesis Klassik. Ray Wilson to jeden z najbardziej wyjątkowych wokalistów i autorów muzyki rockowej swojego pokolenia. Swoją klasę potwierdził współpracą z zespołem Genesis, kiedy to w 1997 roku zastąpił w roli wokalisty Phila Collinsa. W skład Berlin Symphony Ensemble wchodzą wybitni niemieccy muzycy mający na swoim koncie współpracę z prestiżowymi ośrodkami muzyki poważnej jak: Berliner Symphoniker, Friedrichstadtpalast Berlin oraz wykonawcami muzyki rozrywkowej między innymi Michaelem Boltonem czy Roxette. Przed godziną dwunastą odbędzie się spektakl teatru ognia Flagrantis a punktualnie o północy  pokaz fajerwerków, który tym samym uświetni rozpoczęcie działalność muzealnej, edukacyjnej oraz kulturalnej nowego obiektu.
 

W ramach znanej już widzom Faktorii Kultury w amfiteatrze Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego  nadal odbywać się będą co weekendowe plenerowe przedstawienia teatralne i koncerty muzyczne. Więcej szczegółów na stronach: faktoriakultury.pl oraz www.ckis-pruszcz.pl.

Udostępnij: 
Facebook Twitter Śledzik Wykop
Biuletyn Informacji Publicznej

Zobacz:

 

Partnerzy:

  

 

                   

         

 

 

 

 

Zadzwoń do nas
(0 58)  682 32 07