Janusz Radek, Forum Akordeonowe i coś dla dzieci
2010-06-30

 4 lipca, godz. 20:00 - Janusz Radek - Dziękuje za miłość.

Janusz Radek - wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych.
Urodził się 6 kwietnia 1968 w Starachowicach. Studiował w Krakowie – jest absolwentem historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie mieszka pod Krakowem z żoną Beatą oraz z córkami Zuzanną i Anielą.
Profesjonalne śpiewanie rozpoczął w 1990 – na XVII Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie – gdzie zdobył I nagrodę - Lirę Orfeusza.
Zaczynał od klimatów poetyckich – komponował piosenki do tekstów Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, E.E Cummingsa. W latach 1994-95 współtworzył krakowski kabaret Zielone Szkiełko. Śpiewał też w zespołach o ostrzejszym brzmieniu - punkrockowym Gównoprawda i rockowych: Moonwalker, Obcy, Jutro, Zanderhaus.
Nagrywał piosenki do filmów animowanych dla dzieci - "Pokemon" i "O rety! Psoty Dudusia Wesołka".Zagrał rolę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w fabularyzowanym dokumencie "Do potomnego" w reż. K. Krauzego.Z piosenką Pocztówka z Avignon zajął 5. miejsce w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004.Wystąpił w zbiorowych wykonaniach piosenek promujących kampanie społeczne: Pokonamy fale (na rzecz pomocy ofiarom fali tsunami - 2004), Nie jesteś sam (hymn fundacji TVN – 2005) i Dwoje (kampania Partnerska Rodzina - 2007).


Dziękuję za miłość - Pierwsza autorska płyta Janusza Radka. W warstwie tekstowej wsparta tylko kilkoma wierszami Haliny Poświatowskiej, w muzycznej – niezwykłymi aranżami Mateusza Pospieszalskiego.
 Tym razem najpierw była płyta – wydana w październiku 2007, a dopiero potem w listopadzie premiera koncertowa. Utwory bogato i klasycznie brzmiące na płycie – z wykorzystaniem instrumentów smyczkowych i dętych, zostały przearanżowane na 4 - osobowy zespół muzyczny. Zachowane zostały natomiast wszystkie niezwykłe sample, stworzone specjalnie do tego materiału przez Mateusza Pospieszalskiego.

Piękne utwory dla wymagającego słuchacza. Na nastrojowy wieczór, dla relaksu i przewietrzenia własnych uczuć i emocji. Proste słowa o tym co ważne i osobiste jednocześnie - bez patosu, bez kreowania, bez nieprawdy. O miłości – tej dojrzałej, spełnionej i niezbędnej, choć czasem trudnej. I wspaniałe melodie – czerpiące niejednokrotnie z polskiej melodyki ludowej, ale w sposób subtelny i pozbawiony nachalnej stylizacji folkowej.
Publiczność doceniła niezwykłość tego materiału – mimo rzadkiej jego obecności w mediach. Płyta uzyskała status złotej i znalazła się w finałowej trójce konkursu Superjedynki 2008 w kategorii Płyta roku.

 


 

4 lipca, godz. 15.30 - Anna Serafińska i Cezary Paciorek - I Forum Akordeonowe

Anna Serafińska - Wysoce ceniona w branży muzycznej za duże umiejętności w zakresie techniki wokalnej. Jest laureatką licznych nagród, wyróżnień i stypendiów (m. in. I nagrody na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych Zamość 1994; Grand Prix w Szwajcarii Montreux Jazz Festiwal 2004; I nagrodę na Lady Summertime Jazz w Finlandii 2006), na swym koncie ma współpracę z większością znakomitości polskiej sceny jazzowej. Wiosną 2000 czytelnicy Jazz Forum przyznali jej tytuł Nowej Nadziei Polskiego Jazzu za rok 1999. Jest doktorem wokalistyki na Akademii Muzycznej w Katowicach. Grała na Litwie, Białorusi, Malcie, Ukrainie, w Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, Turcji, USA oraz we Włoszech.


Zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej - od standardów w ich klasycznym brzmieniu po nowoczesne formy - i jej pokrewnymi (funk, soul). W swym dorobku ma cztery solowe płyty; "NIEOBECNI" (1997), "MELODIES" (1999), „CIEPŁO ZIMNO” (2004) i „GADU GADU” (2006). Nagrywa także utwory na płytach innych wykonawców. Jest korepetytorem wokalnym w programach telewizyjnych „Jak oni śpiewają” oraz „Idol”.
Jej niezwykłe wyczucie time'u sprawia, że jej nieomalże instrumentalne improwizacje - nie dość, że prezentujące mistrzowski poziom - zyskują nowy wymiar rytmiczny. Elektryczne brzmienie zespołu, ogromnie energetyczna gra wszystkich muzyków oraz nowoczesne podejście wokalistki wciąż poszukującej nowych możliwości wyrazowych i brzmieniowych, której nie obce są żadne aspekty wykorzystania głosu sprawiają, że ich koncerty przyjmowane są niezwykle żywiołowo. Ich koncert to energetyczna mieszanka jazzowej wrażliwości i improwizacji z rockową niemal ekspresją i funkowym groovem. Niezrównana ekwilibrystyka wokalna Serafińskiej i instrumentalna pozostałych muzyków sprawia, że ich koncert zawsze wzbudza duże emocje u słuchaczy.

Cezary Paciorek – akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer.
Po raz trzynasty z rzędu uznany został przez czytelników „Jazz Forum” za najlepszego polskiego akordeonistę jazzowego w ankiecie Jazz Top.
Jako 15-letni chłopiec dostał się do Big-bandu Gdańsk prowadzonego przez Jerzego Partykę. Potem współpracował z zespołem Maciejem Sikałą, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Jarkiem Śmietaną, Jorgosem Skoliasem.


W maju 1997 Cezary nagrał płytę „Dances” jako akordeonista w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Współpraca z tym wybitnym muzykiem dała mu możliwość udziału w wielu ważnych przedsięwzięciach. Koncertowali na festiwalach Jazz Jamboree, Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, w Bratysławie, Pradze, w Niemczech, Rumunii, na Węgrzech.
Autorska płyta “Shalom” (Polonia Records 2002) jest m.in. owocem podróży do Izraela, gdzie w maju 2001 Cezary wraz z Emilem Kowalskim dał pięć koncertów. W latach 2002 i 2003 był tam ponownie, by wraz z najwybitniejszymi muzykami wziąć udział w 3-dniowych festiwalach promującym w Tel avivie polski jazz. Nagrał już ponad 30 płyt, z czego cztery otrzymały nominacje do Fryderyka. Na kilku z nich nie tylko występuje jako sideman, ale również jako aranżer. Jako członek Alfred Hause Tango Orchestra trzykrotnie już koncertował w najlepszych salach Japonii (45 koncertów).
Realizuje projekty autorskie (kwintet i trio jazzowe) i partnerskie np: duety z Olem Walickim, Piotrem Lemańczykiem. Znana jest również jego działalność na rzecz kultury muzycznej Kościoła. Prowadził zespół młodzieżowy, który wsławił się prowadzeniem czuwania przed spotkaniem z Janem Pawłem II na sopockim hipodromie 5 czerwca 1999r. oraz wylansował piosenkę „Nie ścigaj się z Miłością” (kompozycję Paciorka). 25-osobowa reprezentacja tego zespołu wzięło udział w programie telewizyjnym transmitowanym na żywo przez TVP1 i TV Polonia z Watykanu z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, gdzie spotkała się z Ojcem Świętym i śpiewała w jego obecności w Sali Klementyńskiej).

 


 

4 lipca, godz 14.00, Teatr Hals – „Zaczarowany Żaglowiec”

Program przeznaczony dla dzieci, oparty na znanych i nieznanych piosenkach dziecięcych.

 

 

Udostępnij: 
Facebook Twitter Śledzik Wykop
Biuletyn Informacji Publicznej

Zobacz:

 

Partnerzy:

  

 

                   

         

 

 

 

 

Zadzwoń do nas
(0 58)  682 32 07