Trzeci tydzień Sceny: Dary z Nieba, Paraliż Band, Disparates i Spięty!
2010-07-08

Jakie atrakcje przyniesie ze sobą kolejny kulturalny weekend w Pruszczu Gdańskim? Zgodnie ze starą maksymą - dla każdego coś miłego - będzie teatralnie i koncertowo. W sobotę obejrzymy kolejny już spektakl Sceny Letniej Teatru Wybrzeże, ale tym razem będzie to komedia "Dar z nieba" Alana Ayckbourn'ea, dla dzieci wystąpi Teatr ART-RE z "Królewną Śnieżką i siedmiu krasnoludkami". Melomanom polecamy występ Sopockiej Orkiestry Promenadowej z „Ogródkowym muzykowaniem”. Nie zabraknie też rytmów reggae w wykonaniu Paraliż Band oraz folkowych i rockowych, które zapewni nam zespół Disparates. Zakończeniem weekendu będzie koncert Spiętego, na co dzień wokalisty Lao Che.
- Osobiście polecam koncert Spiętego, znanego nam z zespołu Lao Che - mówi Ryszard Świlski, zastępca burmistrza Pruszcza Gdańskiego. - Jego "Antyszanty", z którymi wystąpi w niedzielny wieczór to projekt zupełnie inny, do którego przyzwyczaił nas ten muzyk. Koncert ten będzie miał też całą oprawę multimedialną - na pewno warto go zobaczyć.


Hubert Spięty Dobaczewski to polski muzyk, wokalista, autor tekstów, który karierę muzyczną rozpoczął grając z zespołami Aberration oraz Hope I. W latach 1998-2003 występował z Koli, nagrywając z nim płytę "Szemrany". Obecnie, od roku 1999 jest wokalistą i gitarzystą zespołu Lao Che, z którym wspólnie stworzył albumy: Gusła, Powstanie Warszawskie, Gospel i Prąd stały / Prąd zmienny. Mówi o sobie: "Jestem wakacyjnym matrosem. Od kilku lat rósł we mnie pomysł, żeby nagrać solową płytę z quasi szantami. Album swój zatytułowałem Antyszanty, bo choć pieśni moje zainspirowane były melodiami morza, to są dla nich również parafrazą i stylistyczną opozycją. Końcem oddałem cumy i popłynąłem, ale po co ja to wszystko robię, dokąd zmierzam i gdzie jest kres mej wędrówki? ...za cholerę nie wiem."
Właśnie w niedzielę o godz. 22 publiczność usłyszy piosenki z jego solowego albumu muzyczny pt. "Antyszanty". 

Kulturalny weekend rozpocznie się jednak na wesoło. W sobotę, o godz. 20 na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w komedii "Dar z nieba" (reżyseria i opracowanie muzyczne - Tomasz Obara) zobaczymy Justynę Bartoszewicz, Magdalenę Boć, Joannę Bogacką, Jerzego Gorzko, Piotra Łukawskiego, Wandę Neumann, Zbigniewa Olszewskiego. Komedia "Dar z nieba" rozpoczyna się od niespodziewanej wizyty. Uciekająca przed pilnującym ją ochroniarzem tancerka go-go przypadkowo trafia w sam środek organizowanego przez sąsiadów przyjęcia. Jej wizyta zakłóca misternie zaplanowany wieczór, wprowadzając w życie bohaterów sporo zamieszania i jeszcze więcej humoru.

Większość atrakcji kulturalnego weekendu w Pruszczu Gdańskim tym razem zaplanowana została na niedzielę. O godz.14 dzieci obejrzeć mogą „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków” - adaptacje znanej bajki braci Grimm w wykonaniu Teatr ART-RE.


O godz. 16 wystąpi Sopocka Orkiestra Promenadowa pod kierownictwem Mariana Stefanowicza – pierwszego puzonisty Opery Bałtyckiej i pedagoga Akademii Muzycznej w Gdańsku – jedyna w Trójmieście stała promenadowa orkiestra dęta grająca w stylu ogródków wiedeńskich. Z siedmioosobową orkiestrą – klarnet, 2 trąbki, 2 puzony, tuba, perkusja - wystąpią soliści śpiewacy, artyści występujący na scenach operowych całej Polski: Julia Iwaszkiewicz – sopran, Krzysztof Gasz – tenor.
W programie koncertu arie i duety operowe i operetkowe, najsłynniejsze walce, polki, muzyka letnich ogródków – kompozycje J. Straussa, F. Lehára, E. Kálmána, oraz amerykańskie marsze i standardy jazzowe.

Z klimatu muzyki letnich ogródków przeniesiemy się w klimat jamajskiego luzu. A to za sprawą zespołu Paraliż Band - jednej z najlepszych grup reggae w kraju. Od lat zespół konsekwentnie podąża wyznaczona sobie ścieżką roots reggae, omijając nowe brzmienia, mody i nowoczesne tendencje w muzyce jamajskiej. Jarosław Hejenkowski, autor "Encyklopedii Polskiego Reggae" i redaktor naczelny reggae-kwartalnika "Free Colours", nazwał Paraliż Band najlepszym w Polsce zespołem roots reggae. Paraliż Band zagra o godz. 19, półtorej godziny póżniej, o godz. 20.30 wystąpi Disparates, zespół z Torunia.

Subtelna fuzja energetycznego folku i alternatywnego rocka oraz emocjonalnie zaangażowana warstwa liryczna to cechy charakterystyczne tego zespołu. Kulturalny weekend zakończy wspomniany już wyżej koncert Spiętego.

Na wszystkie spektakle i koncerty w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria przy ulicy Zastawnej w Pruszczu Gdańskim, jest wstęp wolny.

Udostępnij: 
Facebook Twitter Śledzik Wykop
Biuletyn Informacji Publicznej

Zobacz:

 

Partnerzy:

  

 

                   

         

 

 

 

 

Zadzwoń do nas
(0 58)  682 32 07