Gaba Kulka - 18.07. godz. 20:30
2010-07-12

Gaba Kulka jest wokalistką, piosenko-pisarką i pianistką, której autorski repertuar zalicza się do szerokiego strumienia współczesnej muzyki alternatywnej, w szalony sposób łącząc w sobie elementy jazzu, rocka i popu, z ukłonem w stronę klimatu teatralno-kabaretowego (Gaba, gdy zmuszona do zdeklarowania się, nazywa tą mieszankę 'progresywnym popem').
Pierwszy album „Between Miss Scylla and a Hard Place”Gaba nagrała w 2003 roku metodą DIY w swoim mieszkaniu w Warszawie, wykonując wszystkie partie wokalne i instrumentalne, wypalając go na płytach CD-R, opatrzonych czarno-białą naklejką z magicznym numerem 22 i równie czarno-białą okładką. Podobny proces odbył się w 2006 roku przy okazji nagrywania płyty „Out”, tym razem jednak album został profesjonalnie wytłoczony i wydany, rujnując domowy budżet Gaby. Posunięcie okazało się opłacalne, bo album szybko zyskał uznanie mediów i krytyków (także nominację do nagrody im. Mateusza Święcickiego przyznawanej przez radiową Trójkę), chwalących Gabę za muzyczną wyobraźnię, świeżość i brzmienie niespotykane na polskiej scenie muzycznej oraz przysparzając jej nowych fanów. „Out” był następnie remasterowany w studio i ponownie – tym razem oficjalnie – wydany w 2007 roku (trzecia edycja pojawiła się w roku 2009 jako pięknie wydany i uzupełniony o dodatkowe nagrania digipack).
Od tego czasu w karierze muzycznej Gaby sporo się wydarzyło. Kupiła sobie nowe klawisze, zaczęła grać z zespołem, jej koncerty zaczęły być biletowane, zrezygnowała z pracy zgodnej z jej wykształceniem (architekta wnętrz) oraz wreszcie rzuciła swoje 3/5 etatu w sklepie meblowym (podczas wyprzedanego koncertu w Warszawskim Koneserze oświadczyła, że sprzedała już ostatni w życiu wazonik i nigdy więcej).

Z tym przygotowaniem bardzo intensywnie włączyła się do różnych projektów muzycznych: komponując i wykonując muzykę do spektaklu „Rafalala Show – Zabawy Nocą” (premiera w Teatrze Polonia w Warszawie), współtworząc wraz z muzykami formacji Baaba grupę Baaba Kulka (hołd złożony na ołtarzu Iron Maiden i dla wielu objawienie roku 2008), koncertując z orkiestrą symfoniczną (z materiałem „Out”), a nawet gościnnie pojawiając się z zespołem Mitch & Mitch (w roli Olimpii Słodycz przy okazji Festiwalu Niewinni Czarodzieje 2008), oraz pisząc teksty i śpiewając z Reni Jusisna jej albumie -"Ilozjon cz.1". Powagę sytuacji może oddawać prosty fakt, że od stycznia do maja 2009 roku Gaba nagrywała wokale na cztery różne albumy. Później pojawiła się na albumie „Herbert” śpiewając obok Wojtka Waglewskiego i Adama Nowaka z zespołu Raz Dwa Trzy. Gościnnie można ją też usłyszeć na nowych albumach Dagadana, Levity i Baaba. Z Konradem Kuczem nagrała pod szyldem Kucz Kulka album „Sleepwalk” (nominacja do Fryderyka w kategorii album roku alternatywa). Obecnie wraz Jankiem Młynarskim pracuje nad projektem Młynarski Plays Młynarski.


4 maja 2009 roku miała swoją premierę płyta „Hat, Rabbit”, nagrana pod okiem Leszka Kamińskiego, następnie zmiksowana i współ-produkowana przez Marcina Borsa. Na płycie, prócz stałego składu zespołu, pojawili się Konstanty Andrzej Kulka, oraz Czesław Mozil. Album został wydany przez wytwórnię Mystic Production (wydawcę między innymi projektu Czesław Śpiewa, Behemotha, Pogodno oraz Dick4Dick). Album zyskał już status Złotej Płyty, Gaba została nagrodzona Mateuszem Trójki, nagrodą na Festiwalu Trans Vocale, była nominowana do Paszportów Polityki. W kwietniu 2010 została uhonorowana Fryderykiem jako Wokalistka Roku. W maju zagrała między innymi w Pradze (z Amandą Palmer) i w Londynie.
Na koncertach Gaba Kulka występuje w towarzystwie perkusisty Roberta Rasza i grającego na kontrabasie i gitarze basowej Wojtka Traczyka.

Zapraszamy na do Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego Faktoria przy ulicy Zastawnej w Pruszczu Gdańskim. Na wszystkie spektakle i koncerty WSTĘP WOLNY.

Udostępnij: 
Facebook Twitter Śledzik Wykop
Biuletyn Informacji Publicznej

Zobacz:

 

Partnerzy:

  

 

                   

         

 

 

 

 

Zadzwoń do nas
(0 58)  682 32 07