Mała Akademia Teatralna

Zajęcia: Grupa zaawansowana – poniedziałki 17:00 – 19:00
Grupa początkująca – wtorki 17:30 – 19:30
Kontakt: Sławomir Kochanek 503 797 564
Miejsce: CKiS, sala kinowa / Faktoria Handlowa

Projekt „MAT” obejmuje zintegrowany program aktywnej edukacji teatralnej skierowany do młodzieży i dorosłych z terenu Pruszcza Gdańskiego. W ramach projektu realizowane są następujące działania:

1. Warsztaty aktorskie

Celem głównym zajęć jest rozwijanie aktywności uczestników w kreatywnych formach. Stymulowanie ich rozwoju osobistego, swobodnej aktywności twórczej, świadome rozbudzanie i rozwijanie ich dramatycznej ekspresji. Cykl warsztatów skonstruowany został tak, aby młodzież i dorośli mogli aktywnie nabierać podstawowych umiejętność aktorskich.

2. Warsztaty ruchowe

W trakcie warsztatów ruchowych uczestnicy poszukują drogi od znanego ruchu ciała do malowniczej ekspresji fizycznej. Zajęcia koncentrują się na poszukiwaniu żywych, nieoczywistych bodźców do ruchu, zapewniając autentyczność wyrazu scenicznego.

3. Warsztaty głosowe

Tematyką warsztatów głosowych jest wewnętrzna podróż w poszukiwaniu swojego jedynego prawdziwego głosu. Dzięki zastosowaniu wielu technik wokalnych, instruktorzy starają się przełamywać bariery psychofizyczne blokujące swobodny przepływ dźwięku. Uczestnicy zdobywają szansę odnalezienia sposobu na swobodne wyrażanie własnego głosu i energii płynącej z tworzenia dźwięku.

4. Praca nad spektaklem

Ta część spotkań ukierunkowana jest na pracę nad spektaklem. Jest to etap pracy  w którym następuje łączenie układów ruchowych i głosowych, wypracowanych przez uczestników podczas warsztatów z budowanymi w trakcie zajęć aktorskich strukturami teatralnymi. W centrum zamysłu reżyserskiego znajduje się teatr jako koncepcja zmienna, będąca nieustannie w ruchu, wciąż żywa. W zamyśle powstanie spektakl o potrzebie tworzenia, która wypływa z naturalnych pragnień i jest silniejsze od przeszkód społecznych, fizycznych czy mentalnych.

Realizatorzy projektu

Sławomir Kochanek

Nauczyciel w szkole podstawowej nr. 3 w Pruszczu Gdańskim .Edukator muzyczny, wieloletni animator kultury w Trójmieście, instruktor teatralny. Były aktor m.in. teatrów Gardzienice, Lustra Strona Druga, uczestnik Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. Przez wiele lat prowadził młodzieżową grupę teatralną związaną z Domem Sztuki w Gdańsku, z którą realizowałem wiele projektów zarówno lokalnych jak i międzynarodowych. Reżyserował spektakle dla teatru feta w Gdańsku, napisał oprawę muzyczna do spektaklu pt. “Makbet” w wykonaniu teatru “Lustra Strona Druga”, współpracował z Teatrem Wybrzeże przy tworzeniu muzyki do spektaklu „Blaszany Bębenek”. Inicjator i uczestnik wielu akcji artystycznych, happeningów, przedstawień plenerowych organizowanych w kraju jak i zagranicą.